מיפוי תשתיות – סקירת השיטות הקיימות

מיפוי תשתיות הוא תהליך שבו ממפה בעל מקצוע מיומן ומנוסה את מערך התשתיות במקום מסוים, בין אם מדובר בבית פרטי, במשרד, במפעל או בשטח ציבורי אחר. שיטת המדידה הייחודית הזו היא שיטה חדשנית ובעלת חשיבות רבה, וזאת משום שהיא למעשה מתבצעת באמצעות עזרים טכנולוגיים מתקדמים. במסגרת המיפוי ניתן לזהות שורה של חומרים הנמצאים תחת הקרקע, לרבות צינורות מים וביוב, כבלי חשמל, סיבים אופטיים וצינורות פלסטיק, כך שהמיפוי מספק לנו תמונה מלאה לא רק ביחס למיקומן של התשתיות השונות, אלא ביחס לחומרים השונים, לסוגי הצנרת ולאופי התשתית הרלוונטית.

כך זה עובד

מיפוי תשתיות הוא צעד שמחייב זהירות רבה, דיוק והמון תשומת לב לכל פרט ופרט, ובהתאם לכך גם הציוד המלווה את בעל המקצוע בתהליך המדידה הוא ציוד מתקדם שמותאם לצרכים הייחודיים הללו. לצורך המיפוי מתבצע שימוש בציוד מדידה שכולל גם מערכת GPS מתקדמת ומגוון רכיבים טכניים שמשפרים את יכולת הדיוק שלו. בשלב הראשון יתבצע ניתוח מקיף בשטח ולאחר מכן ניתן יהיה לזהות את המערכות המתאימות להמשך התהליך. כעת ניתן יהיה למפות כל צינור, כבל וסיב אופטי, ולקבל תמונה ברורה ומדויקת ביחס למצב תחת הקרקע, ועם המידע החיוני הזה ניתן יהיה להיערך בצורה טובה יותר לקראת חפירות בקרקע או לקראת החלפת צנרת למשל.

פתרון אידאלי למגוון מצבים

אין ספק כי מיפוי תשתיות הוא יעיל מאוד ובאמצעותו ניתן לקבל תמונה מלאה ומדויקת ביחס לנעשה תחת הקרקע, אבל השאלה המתבקשת היא ככל הנראה – מתי זה בכלל רלוונטי. אם כן, מיפוי תשתיות הוא בגדר חובה על כל בעל עסק או קבלן רגע לפני שהם מבצעים חפירות בקרקע. זאת כדי שניתן יהיה להיערך בהתאם לכל סיטואציה ולכל תרחיש, ולהימנע מנזקים אפשריים. בהיעדר ידע מוקדם ואם יחלו חפירות מבלי שיהיה ברור איזו מערכת נמצאת באיזו נקודה, הסיכוי שיירשמו תקלות, יפגעו צינורות ויינזקו כבלים וחוטי חשמל, הוא סיכוי גבוה הרבה יותר. אתם עשויים לחשוב שזוהי עלות מיותרת, ושחפירה זהירה היא הצעד החסכוני והנכון יותר, אבל כדאי לקחת בחשבון שטעות אחת קטנה עשויה להשבית מערכת שלמה, מה שיוביל לנזקים כלכליים גבוהים הרבה יותר. הסיכון הזה אינו משתלם אם אפשר למנוע טעויות בדרך פשוטה וקלה, שאיננה מסבה כל נזק לסביבה, שכן הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת לנו לדעת מה בדיוק קורה שם למטה מבלי שהזזנו לבנה אחת ממקומה.

להזמנה של מיפוי תשתיות צרו קשרמיפוי תשתיות תת קרקעיות